دریافت تحقیق درباره شیشه و سیر تحول شیشه – 29222

عناوین کلیدی فایل تحقیق درباره شیشه و سیر تحول شیشه، شامل: موارد تحقیق درباره شیشه, تاریخچه شیشه,انواع شیشه,ترکیبات شیشه می باشد:

توضیحات:

تحقیق درباره شیشه و سیر تحول شیشه فایل بصورت word و در 38 صفحه قابل ویرایش

بخشی از متن:
مراحل ساخت شیشه ذوب
کوره‌های شیشه‌سازی را می‌توان به کوره‌های بوته‌ای یا کوره‌های مخزنی تقسیم‌بندی کرد. کوره‌های بوته‌ای با ظرفیت تقریبی 2 تن یا کمتر برای تولید شیشه‌های ویژه به مقدار کم یا هنگامی که حفاظت از پیمانه مذاب در برابر محصولات احتراق الزامی است، بسیار مفیدند. بوته‌ها از جنس خاک رس یا پلاتین هستند. در کوره مخزنی ، مواد پیمانه از یک سر مخزن بزرگی که از جنس بلوکهای نسوز است، وارد می‌شوند. این کوره‌ها با گاز یا برق گرم می‌شوند.

بسته به توانایی آجر نسوز کوره برای تحمل انبساط ، دمای کوره‌ای که به‌تازگی شروع به تولید کرده است، روزانه تنها به اندازه معینی افزایش می‌یابد. پس از گرم شدن کوره بازیابی گرما ، در تمام اوقات دمایی که دست‌کم معادل با 1200 درجه سانتی‌گراد است، همچنان حفظ می‌شود. بخش زیادی از گرما به جهت تابش در کوره تلف می‌شود و در واقع مقدار بسیار کمتری از گرما برای ذوب شیشه به‌مصرف می‌رسد.

در هر حال ، دمای دیواره‌های کوره ممکن است چنان بالا رود که شیشه مذاب آنها را حل کند یا بپوساند، مگر اینکه اجازه داده شود دیواره‌ها ضمن تابش مقداری خنک شوند. به‌منظور کاهش کنش شیشه مذاب ، غالبا در دیواره‌های کوره ، لوله‌های آب خنک‌کن کار گذاشته می‌شود.

شکل دهی شیشه را می‌توان با قالب‌گیری ماشینی یا دستی شکل داد. عامل مهمی که باید در قالب‌گیری ماشینی شیشه مدنظر داشت، این است که طراحی ماشین باید چنان باشد که کالای موردنظر ، ظرف چند ثانیه کاملا شکل گیرد. در طی این زمان نسبتا کوتاه ، شیشه از حالت یک مایع گرانرو به جامدی شفاف تبدیل می‌شود. در نتیجه به‌سهولت می‌توان دریافت که حل مشکلات طراحی همچون جریان گرما ، پایداری فلزات و لقی یاتاقانها بسیار پیچیده است و موفقیت چنین ماشینهایی به مهندس شیشه کمک….

فهرست مطالب:
تاریخچه شیشه
فینیقی‌های شیشه‌گر
سیر تحولی و رشد
کاربردهای امروزی شیشه
دید کلی
ماسه شیشه
سودا
فلدسپار
بوراکس
سدیم سولفات ناخالص
بلوکهای نسوز
شیشه و انواع آن
تاریخچه
مصارف و جنبه‌های اقتصادی
ترکیب شیشه
تقسیم بندی شیشه‌های تجارتی
الیاف شیشه‌ای
صنعت شیشه‌سازی
اطلاعات اولیه
مراحل مختلف تهیه شیشه
فرآورده‌های مختلف شیشه‌ای
انواع مهم فراورده‌ههای شیشه‌ای
مراحل ساخت شیشه