دریافت پاورپوینت فصل چهارم کتاب روان شناسی بالینی فیرس ترجمه مهرداد فیروزبخت (روشهای تحقیق در روانشناسی – 31530

عناوین کلیدی فایل پاورپوینت فصل چهارم کتاب روان شناسی بالینی فیرس ترجمه مهرداد فیروزبخت (روشهای تحقیق در روانشناسی، شامل: موارد روانشناسی بالینی فیرس,کتاب روانشناسی بالینی فیرس , مهرداد فیروزبخت , تیموتی جی, ترال, میچل جی, پرینستین,خلاصه روانشناسی بالینی فیرس,پاورپوینت فصل چهارم,روشهای تحقیق, روانشناسی بالینی,روش مشاهده می باشد:

توضیحات:

پاورپوینت فصل چهارم کتاب روان شناسی بالینی فیرس ترجمه مهرداد فیروزبخت (روشهای تحقیق در روانشناسی بالینی) در قالب pptx و در حجم 24 اسلاید: 


بخشی از متن:
روشهای تحقیق در روانشناسی بالینی
1. روش مشاهده 
بنیادی ترین و متداول ترین روش تحقیق، مشاهده است. می توان با استفاده از مشاهده، فرضیه هایی تدوین کرد و به بوته آزمایش گذاشت. در واقع مشاهده در ضمن روش های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در روش آزمایشی، بررسی موردی و… نیز ما از روش مشاهده استفاده می کنیم.
انواع مشاهده
الف. مشاهده غیر منظم: یعنی مشاهده تصادفی و اتفاقی یک پدیده. این نوع مشاهده به ندرت مبنای دانش می شود. اما ممکن است از طریق مشاهده تصادفی، فرضیه هایی در ذهن ما شکل بگیرد و با استفاده از روش های دیگر ما آنها را مورد آزمایش قرار دهیم.
 ب. مشاهده طبیعی: این نوع مشاهده در محیط طبیعی صورت می گیرد اما دقیق تر و منظم تر است. این نوع مشاهده تصادفی و آزاد نیست بلکه کاملا برنامه ریزی شده است. در این نوع مشاهده، مشاهده گر کنترلی اعمال نمی کند و اجازه می دهد اتفاقات آزادانه روی دهند. بسیاری از نظریه پردازان مطرح روانشناسی مثل فروید، پیاژه، لورنس و… از این روش برای برپایی نظریه های خود استفاده کردند.