دریافت تحقیق قرص هاي شادي آور و هيجان‌زا (اكستازي) – 19733

عناوین کلیدی فایل تحقیق قرص هاي شادي آور و هيجان‌زا (اكستازي)، شامل: موارد تحقیق, قرص, هاي, شادي, آور, و, هيجان‌زا, , (اكستازي) می باشد:

توضیحات:

موضوع :
قرص هاي شادي آور و هيجان‌زا
(اكستازي)

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه
قرص هاي شادي آور در ايران
تاريخچه
مصاحبه
هشدار X سرفصل جديد تاريخ اعتياد در ايران
تجربه ايي جديد در ايران
مواد خطرناك صنعتي
عوارض پيامدهاي اكستازي
آمارگيري
نتيجه گيري

مقدمه:
متاسفانه داروهايي كه با عنوان نشاط آور عرضه مي شوند و انرژي فوق العاده همراه با شادي كاذب در افراد ايجاد مي كنند، براي انسان زايدآور هستند و سلامتشان را به خطر مي اندازند.
سنين جواني خود به خود مملو از انرژي و شادي طبيعي است كه خداوند در جوانان گذاشته و هرچيز مصنوعي باعث افزايش انرژي شود زايد است و عوارض بسيار خطرناكي دارد؛ بخصوص داروها كه با كمي افزايش سم تبديل مي شوند و مي‌بايست كاملاً از اين كار پرهيز شود. متاسفانه سازندگان و توزيع كنندگان اين نوع مواد خيلي ساده جوانان را هدف قرار مي دهند و از سادگي آنها استفاده مي كنند و آن مواد را در اختيار آنها قرار مي دهند. آمار به دست آمده حاكي از آن است كه افراد بالاي 30 سال بندرت دنبال اين نوع داروها مي روند و بيشتر برخي جوانان زير 30 سال در كشور ما، مصرف كنندگان اين داروها شده اند. فراموش نكنيم بيش از 45 درصد جمعيت كشور را جوانان تشكيل مي دهند و با يك مطالعه مناسب بوضوح در مي يابيم آمار و ارقام بزهكاري و اعمال خلاف عفت عمومي ناشي از مصرف اين گونه مواد در كشور ما به شدت بالا رفته، محاكم دادگستري و دادگاه هاي ويژه مبارزه با مفاسد اجتماعي بهترين مرجع براي بررسي اين موضوع هستند.
وجود چنين موادي سبب بي پروايي و شدت شهوات نفساني مي شود و مسوولان مملكتي در اين زمينه بايد تدابير پيشگيرانه اتخاذ كنند. اين داروها تماماً وارداتي است و افراد سودجو و بي توجه به عوارض جسماني اين داروها، از طرق مختلف اقدام به ورود و توزيع آنها مي كنند. اين داروها به هيچ وجه مجاز به توزيع در سيستم دارويي رسمي كشور و داروخانه هاي موجود در ايران نيستند و چنانچه هر از گاه اين مراكز ادام به خريد و توزيع آن كنند و مرتكب خلاف شوند، مي توان آنها را تحت پيگرد قانوني قرار داد.
ضرورت دارد براي جلوگيري از توزيع احتمالي اين داروها از سوي مراجع رسمي مجازات سنگين در نظر گرفته و به همگان اعلام شود. بايد توجه داشت اين قبيل داروها را شركتهاي توليد كننده فقط به اين منظور توليد نمي كنند و بيشتر براي درمان بيماري هاي خاصي كه در جوامع آنها وجود دارد، توليد مي شود و اثرات نشاط آور، گاه از عوارض ثانويه اين داروهاست.
به عنوان مثال، وقتي داروي ماينوكسيديل را براي فشار خون توليد و عرضه كردند، پس از 2 سال اول متوجه شدند سبب رويش بيش از اندازه موهاي بدن مي شود، بنابراين آنها از اين داروها كه ابتدا به صورت قرص و آمپول توليد مي شد، بنابراين آنها از اين دارو كه ابتدا به صورت قرص و آمپول توليد مي شد، محلول هاي موضعي مخصوص براي موي سر توليد كردند كه در حال حاضر يكي از موثرترين داروهاي رشد موي سر هستند. پس اگر قرار بود داروهاي نشاط آور را فقط براي آثار شادي افزايي و افزايش انرژي و حركت جسمي توليد كنند، قدر مسلم مسوولان دارويي كشور توليد كننده، از صدور مجوزهاي مربوطه خودداري مي كردند و وجود چنين داروهايي را ضروري نمي دانستند.
خودداري نيروزاي بسياري در دنيا و ايران وجود دارد كه پزشكان براي بيماران مربوط تجويز مي كنند و هيچ اشكالي هم ندارد، ولي اگر همين داروها را ورزشكاران مصرف كنند و آزمايش دوپينگ از آنها به عمل آيد، به هر ركوردي كه در رشته ورزشي خود رسيده باشند، مردود شناخته مي شود و جريمه مي شوند كه اين نشان مي دهد اين داروها براي اين نوع كار مجاز نيست، در حالي براي بيماران مربوطه هيچ اشكالي نداشته است. داروهاي نشاط آور نيز همين شرايط را دارند.

قرص‌هاي شادي آور در ايران:
متاسفانه اين روزها جمعي از نوجوانان و جوانان كه اكثراً زير 20 سال سن دارند در اثر بي اطلاعي به مصرف قرص هاي توهم زا (اكستازي از مشتقات آمفتامين ها) كه در اشكال گوناگون (آدامس، كپسول، پودر و آمپول) موجود است، رو آورده اند و نبايد فراموش كرد آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقلهاي عصبي نوراپي توين و دوپامين مربوط بوده و تحت عنوان داروهاي محرك سيستم عصبي مركزي نيز معروف مي باشند كه بالطبع مصرف آن اثرات جبران ناپذيري را بر جاي خواهد گذاشت.
عليرغم آنكه مصرف اين موارد اغلب براي بهبودي كارآيي، كاهش خواب و ايجاد سرخوشي مورد استفاده قرار مي گيرند، آثار مصرف آن علاوه بر سرخوشي كاذب، اضطراب و بي قراري، عصبانيت و اختلال در قضاوت مي باشد. همچنين مي توان به تغيير رفتارهايي در بدن نظير تغييرات فشار خون، لرزش بدن و تهوع و استفراغ، اتساع مردمك، كاهش وزن، بروز سايكوز شبيه اسكيزوفرني، ضايعات پوستي مزمن و اختلالهاي ايكميك قلب اشاره داشت.
به طور كلي داروهاي محرك و اين دارويي كه اخيراً مورد استفاده قرار مي گيرد (اكستازي) علاوه بر محرك بودن داراي خواص توهم زايي است. اين ماده اغلب به دليل اثرات اوليه اش يعني شادي و قدري آرام بخش بودن مورد مصرف مي باشد، البته به طور معمول در مهماني ها استعمال مي گردد از همين جهت در كشورهاي غربي به آن داروي كلوپ هم گفته مي شود.
آنچه كه بايد مورد تاكيد قرار گيرد، اثرات پس از مصرف آن است كه اگر بيش از حد باشد در واقع نه تنها نشاط آور نيست بلكه احتمال بروز اضطرابهاي شديدي را به همراه خود مي آورد و به دليل محرك زا بودن باعث بالا رفتن فشار خون و زياد شدن تعداد ضربان قلب مي شود. از طرف ديگر شديداً موجب كم آبي در بدن مي گردد و همين مساله مي تواند عامل مهمي براي بروز خطر مرگ باشد. به طور مثال مي تواند به 15 درصد از علت مرگ در اثر استعمال اين دارو در كشورهاي غربي اشاره كرد و دليل آن هم، اين است كه چون قادر نيستند از حواس خود به درستي استفاده كنند، نياز به مصرف آب را حس نكرده در نتيجه احتمال ايست قلبي و به دنبال آن مرگ شخص رخ خواهد داد.
ناگفته نماند، متاسفانه مرگ هرچند عارضه كوتاه مدت است اما در طولاني مدت فرد دچار اضطراب، خستگي، افسردگي شده و به طور كلي تعادل رواني وي براي هميشه به هم خواهد ريخت. همچنين عوارضي مانند مشكلات قلبي، كليوي و… را بر جاي خواهد گذاشت.
در اثر مصرف اين مواد ممكن است از فرد رفتارهاي ناشايستي كه بعضاً مي تاند جنسي باشد، سرزند. بنابراين همين مساله مي تواند به يكي از عوامل انتشار بيماري ايدز در جوامع مختلف تبديل شود.
اكستازي يك داروي كشنده، اما با ظاهري گول زننده است كه مصرف كننده را براي مدت بسيار كوتاه به عالم رويا راهنمايي مي كند. مصرف آن سبب مي گردد، فرد در تسخير داروي مزبور در آيد و بر اعمال و رفتار خود هيچ گونه اختيار عملي نداشته باشند.
فردي كه از اين قرص ها مصرف كرده و اصطلاحاً به آن «ادكس توكانده» مي گويد، اظهار مي كند: «ضرري كه اكستازي دارد بعد از تمام شدن ا